środa, 6 września 2017

Jaka kawa do aeropressu

Blog SwiezoWypalana. AeroPress, to jedna z szybko zyskujących zwolenników metoda przygotowania kawy. Do sitka wkładamy filtry i przelewamy gorącą wodą (dzięki temu filtry przykleją się i zniwelujemy papierowy posmak), Aeropress także przelewamy wodą, by go przepłukać i rozgrzać. Z aeropressem to możliwe.


To proste w budowie i użytkowaniu urządzenie, które umożliwia zaparzenie pysznego napoju niczym z drogiego ekspresu.

Zmiel kawę, najlepiej całkiem drobno, drobniej niż do chemex'a i drobniej niż przy dripie. Wyciągnij tłok z Aeropressu. Jakie ziarna wybrać? Postaw Aeropress tak jak na obrazku powyżej.


Do zaparzenia kawy w Aeropressie będziemy potrzebowali oczywiście kawy, najlepiej aby była to kawa ziarnista, świeżo zmielona przed zaparzeniem. Bardzo często do parzenia Aeropressu stosuje się kawy jasno palone z segmentu specialty, jednak nie jest to żelazna reguła! W Aeropressie możesz również zaparzyć swoją ulubioną kawę, jednak jasno wypalone kawy potrafią oddać najwięcej.


Wsypać do Aeropressu 20g zmielonej jak do filtra kawy.

Wlać wrzącą wodę do poziomu oznaczonego jako i odczekać sekund. Przelej wodę z wewnętrznego do głównego zbiornika. Okrężnym ruchem zamieszaj wodę i zmielone ziarna korzystając z naczynia pod spodem, a następnie upewnij się, że cała powierzchnia jest nawilżona. Do aeropressu kawę standardowo mieli się dosyć grubo – trochę drobniej niż do dripa ale grubiej niż do kawiarki – zmielona kawa na palcach powinna dać efekt podobny do gruboziarnistego piasku.


To jest sposób na kawę podawaną w mini filiżankach, a po niej nie chce. Zalewamy ją wodą o temperaturze około 80°C i mieszamy. Po chwili dolewamy wody do pełna i znowu mieszamy.


Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Kubek kawy przygotowanej za pomocą Aeropressu w połączeniu z Twoimi kubkami smakowymi uświadomi Cię dlaczego zyskał on tak ogromną popularność na całym świecie. Naszym zadaniem genialny Aeropress przyjmie każdą kawę. Poniżej proponujemy te, które wychodzą w nim po mistrzowsku (co nie znaczy, że nie można eksperymentować z innymi). Na początku tego wpisu wspomniałam o pewnej palarni kawy.


Kawy do Aeropressu. Tworząc tekst używałam Etiopii Teklu Dembel z palarni Gardelli Coffee Roasters obrabianej metoda washed. Da się zauważyć, że nie wspominam o kawach których używam opisując metody parzenia, ale w tym wypadku musiałam uczynić wyjątek.


Co ważne, kawa do AeroPressu powinna być odpowiednio zmielona, najlepiej na gruby piasek. Przy użyciu tej metody można otrzymać do 2ml kawy, którą można pić saute, a także potraktować jako bazę do przygotowania cappuccino czy latte.

Pewne jest, że każdy napar będzie smakował wybornie, idealnie łącząc się z kawałkiem. Dlatego też zazwyczaj drobniej mielimy kawę do aeropressu w porównaniu do drippa, syfonu, czy chemexa. Kolejnym krokiem jest przygotowanie samego aeropressu do parzenia.


Przede wszystkim ważne, aby umieścić papierowy filtr w sitku i przelać go gorącą wodą, dzięki czemu zniwelujemy ryzyko pojawienia się posmaku papieru w naszej kawie. Jedną z głównych zalet Aeropressu jest jego niewielki rozmiar – jest na tyle mały i lekki, że możesz go bez problemu spakować do plecaka i zabrać ze sobą do pracy lub na wycieczkę. Niestety ma to również i swoje minusy.


Jeśli parzysz kawę tylko dla siebie, to nie ma najmniejszego problemu. Ale nie na węgiel, jak często bywa w przypadku kaw komercyjnych, produkowanych na masową skalę. Taka zmasakrowana kawa to jednak standar i o taką jest najłatwiej.


Sama jeszcze do niedawna kupowałam kawę do ekspresu w Biedrze lub w Lidlu, i nawet mi smakowała. Ma stosunkowo dużą kwasowość, mało bogaty smak, a często bywa też zbyt gorzka i drażniąca. W dociekaniach, jaka jest najlepsza kawa, ranking zdominowany jest przez arabikę.


Do zalet arabiki z pewnością należy jej subtelność i delikatność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty