środa, 13 listopada 2019

Palenisko retortowe

Jednymi z najpopularniejszych kotłów na naszym rynku są kotły retortowe z automatycznym podajnikiem i zasobnikiem na paliwo. W kotłach retortowych, dzięki specjalnemu palenisku bezresztowemu, spala się dokładnie taka porcja węgla, jaka jest potrzebna do otrzymania nastawionej przez użytkownika temperatury. Wiele razy pisano już o palnikach i tłumaczono ich pochodzenie.


Nikt jednak nie zebrał do tej pory cech danych palników w jednym artykule. Postaram się przybliżyć Państwu wady i zalety każdego ze znanych mi rozwiązań. Palnik retortowy składa się z żeliwnego pierścienia zewnętrznego i zębatego pierścienia wewnętrznego (tzw. koronki).

Elementy paleniska są odlane z grubego i trwałego żeliwa odpornego na pracę w wysokiej temperaturze panującej w komorze spalania kotła. Palnik na paliwo stałe z podajnikiem ślimakowym nowej generacji jest rozwiązaniem pozwalającym na stosowanie szerokiej gamy paliw w postaci sypkiej i granulatu od 0-32mm. Paliwem zasadniczym jest węgiel w granulacji 0-32mm (od miałów do groszków).


Palnik bez zmian konstrukcyjnych pracuje również bez zarzutu na bio-paliwach jak pellety, zrębki i zboża. Kotły retortowe są dużo bardziej komfortowe w użytkowaniu w porównaniu z zasypowymi piecami standardowymi. Kocioł retortowy na ekogroszek.


Jest to wyselekcjonowany węgiel drobnego sortymentu (groszek), wysokiej jakości, zawierający niewiele siarki, co ma korzystny wpływ. Palenisko retortowe Defro DUO o mocy 18÷kw.

Retora Stała Wykonane z dobrej jakości żeliwa, dzięki czemu jest bardzo wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury panujące podczas spalania się opału w komorze kotła. Dzięki okrągłej konstrukcji paleniska i wyeliminowaniu części ruchomych urządzenie idealnie sprawdza się przy spalaniu ekogroszku. Nowoczesny kocioł retortowy wyposażony jest w zasobnik paliwa oraz sterowany elektronicznie podajnik ślimakowy napędzany motoreduktorem.


Ekogroszek w zasobniku swobodnie zsypuje się do wlotu rury podajnika. Zainstalowany w jej wnętrzu ślimak odpowiada za przetransportowanie określonej porcji węgla do wnętrza paleniska. Przez lata obecności na rynku wiadomo, że częścią eksploatacyjną, która wymaga wymiany co ok. Paliwo wypychane jest w palenisku o kształcie fajki, ślimak kończy się przed ścianą końcową paleniska.


Paliwo wypiętrzane jest ku górze przez nowo dokręcane porcje paliwa. Zastosowanie paleniska retortowego wraz z automatycznym zespołem zasilająco-sterującym pozwala na użytkowanie kotła w warunkach pogorszonego ciągu kominowego, tam gdzie eksploatacja urządzeń z konwekcyjnym. Podajnik retortowy stały do spalania paliwa stałego jakim jest eko-groszek. Składa się z podającego mechanizmu ślimakowego za pomocą, którego odbywa się transport opału ze zbiornika do palnika retortowego, w którym odbywa się proces spalania. Prosta konstrukcja podajnika czyni go niezawodnym oraz łatwym w obsłudze i konserwacji.


Wielu producentów oferuje kotły o niemalże identycznej konstrukcji, różniące się w zasadzie samym paleniskiem (palnikiem) co nie jest widoczne z zewnątrz, lecz dopiero po otwarciu drzwiczek kotła. W ofercie firmy DOMER znajdziecie Państwo największą gamę podajników ślimakowych do wszystkich rodzajów kotłów. Palniki retortowe spalają głównie groszki węgli kamiennych, brunatnych oraz ewentualnie pelety. Posiadamy w sprzedaży podajniki na ekogroszek, miał, retorty obrotowe, podajniki ze stałym paleniskiem.


Nowe kotły retortowe mogą pracować w trybie lato-zima, co umożliwia podgrzewanie wody poza sezonem grzewczym. Dzięki odpowiedniej budowie oraz wykonaniu z żeliwa modyfikowanego jest przystosowany do długotrwałej pracy w wysokiej temperaturze.

Palniki paleniska stosuje się w kotłach opalanych biomasą, eko-groszkiem, miałem, pelletem. Oprócz samych kotłów węglowych i ich instalacji, produkujemy podzespoły oraz części zamienne do kotłów retortowych. Nasze wyroby, w tym “ślimaki” do układów nawęglania, palniki czy też kompletne układy nawęglania cieszą się powodzeniem nie tylko wśród klientów indywidualnych, ale także wśród innych producentów branży kotlarskiej. Brucer - palniki retortowe II-ej generacji rozwiązują problem niedoboru ilościowego kwalifikowanych „groszków” dla sektora „małej energetyki”.


Najważniejszym elementem, od którego należy zacząć regulację paleniska retortowego, w zależności od rodzaju podawanego opału, jest sposób jego ułożenia względem żeliwnego rusztu palnika retortowego oraz doprowadzenia powietrza. W przypadku ekogroszku całe powietrze powinno być doprowadzone od dołu spalanego paliwa. Ekoenergia to firma prężnie działająca od lat na rynku producentów palników.


Swoimi innowacyjnymi pomysłami wzbogacamy asortyment produktów na rynku oddając do Państwa dyspozycji cały szereg palników służących do spalania paliw stałych. Do konstrukcji podajnika wykorzystujemy żeliwo szare, natomiast ślimak wykonany jest z żeliwa sferoidalnego, wpływa to na zwiększenie. Zasada działania paleniska retortowego Skrzynia powietrzna Podajnik ślimakowy. PALENISKA RETORTOWE.


Spalanie w palenisku retortowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty