Nadaje produktom spożywczym barwę od złotej do brązowej i zwiększa ich słodycz. To częsty zabieg producentów wykorzystujących nieświadomość konsumenta – większość osób świadomie nie dosładzałaby chleba. Powszechnie znalazły zastosowanie również w branży piekarskiej, słód dodany do wypieków nadaje apetyczny kolor i delikatny zapach. Syrop ze słodu jęczmiennego polecany jest osobom będącym.
Ten rodzaj słodu, podobnie jak słód żytni, może zostać wykorzystany do pieczenia chleba litewskiego, jak i innego rodzaju pieczywa. Proporcje jego dawkowania w stosunku do ilości mąki wynoszą 1:10.
Jak widać, proces jej przetwarzania dość czasochłonne i wymaga szczególnej delikatności i uwagi. Głównym celem otrzymania – wytwarzanie enzymów, które są potrzebne do rozszczepiania białek. W Rosji, ogromny popyt cieszył czerwone słód żytni. Był on używany w warzeniu piwa, słodyczy, pieczenia chleba i napoju (Kwas, piwo).
Do pieczenia wystarczy zmielić tyle ile potrzeba i mamy swój własny słód jęczmienny. Dodatek słodu do ciasta chlebowego powinien być niewielki bo ok. Z powodzeniem zastąpi słód żytni lub pszeniczny w każdym przygotowywanym z jego pomocą bochenku. Podnosi smak i aromat wypieków, a także powoduje, że skórka staje się chrupiąca, a miękisz delikatniejszy.
Oferowany sfermentowany słód żytni jest niemal niemożliwy do samodzielnego pozyskania w zaciszu domowym.
Zróżnicowany zbiór ofert, najlepsze ceny i promocje. Wejdź i znajdź to, czego szukasz! Słód żytni na Allegro. Wszędzie Wszystkie kategorie. Wzbogaca smak, aromat i chrupkość pieczywa.
Fermentowany słód żytni zwiększa wartość biologiczną dowolnego dania. Czasem producenci do chleba żytniego dodają błonnik owsiany, żeby wzmocnić prozdrowotne działanie błonnika (obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi, pomaga utrzymać w normie masę ciała). Chleb litewski ze słodem.
Uwielbiam takie chleby. Jako że nie posiadam żadnego oryginalnego przepisu (choć pewnie jest ich wiele) – skorzystałam z kilku, które znalazłam w internecie. Po kilku próbach, mniej lub bardziej udanych – wybrałam ten najlepszy.
Dzięki EveryCakeYouBake :)! Z czystym sumieniem polecam Wam ten przepis. Uzyskałam odpowiedź, że słód poprawia jakość i wydłuża trwałość chleba. Przyznam szczerze, że uważam tę odpowiedź za prosty chwyt marketingowy. Pytanie kieruję do wszystkich kupujących gotowe pieczywo: znacie skład kupowanych produktów?
Przeszkadza Wam słód jęczmienny w chlebie, czy wprost przeciwnie? W praktyce jest to trochę bardziej skomplikowane. Dwie łyżki tak przygotowanego zakwasu dodaję do 1g mąki żytniej i 1ml wody, mieszam te składniki i odstawiam na ok.
Po tych godzinach do zaczynu dodaję wszystkie pozostałe składniki i mieszam dość dokładnie przy pomocy łyżki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.