czwartek, 24 grudnia 2020

Zasada działania kuchenki indukcyjnej

Kuchenka indukcyjna zbudowana jest z umieszczonych pod blatem zwojów miedzianego drutu tworzących spirale. Podczas działania kuchenki przez zwoje płynie zmienny prąd elektryczny, który wytwarza pole magnetyczne. Gdy metalowy garnek stoi na blacie, to zmienny w czasie strumień pola magnetycznego przenika jego podstawę. Pod powierzchnią płyty znajdują się cewki wytwarzające szybkozmienne pole magnetyczne.


Przemiana energii elektrycznej na cieplną zachodzi w dnie naczynia w wyniku indukowania prądów wirowych oraz nagrzewania.

Ogólny opis i zasada działania. Można znaleźć zarówno oddzielne, jak i przenośne lub wbudowane modele - te drugie są bardziej popularne ze względu na ich kompaktowe rozmiary, optymalną moc i. Spojrzenie na zdjęcie lub na żywo, kuchenki indukcyjne zewnętrzne są podobne do zwykłych elektrycznych (szybkie, halogenowe lub hi-light). Kuchnie wolnostojące coraz mocniej wypierają płyty indukcyjne. Pomimo ich rosnącej popularności, nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak działa płyta indukcyjna.


Wbrew pozorom, ich zasada działania jest bardzo prosta. Zasada działania kuchenek indukcyjnych Żeby lepiej zrozumieć wady i zalety kuchenek indukcyjnych powinniśmy najpierw poznać zasadę ich działania.

W płycie kuchenek tego typu nie ma spirali grzewczych (jak w tradycyjnych kuchenkach elektrycznych), tylko obwó który generuje pole magnetyczne. Jak działa indukcja? Płyty indukcyjne wykorzystują zjawisko powstania siły elektromotorycznej w przewodniku, zjawisko znane jest jako indukcja elektromagnetyczna.


W kuchniach indukcyjnych pod ceramiczną taflą umieszczono szerokie, płaskie cewki, które generują szybkozmienne pole magnetyczne. Gotowanie na płycie indukcyjnej wcale nie jest skomplikowane, ale wiele osób zadaje sobie pytanie czy kuchnia indukcyjna aby na pewno jest zdrowa? Płyty indukcyjne są nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem, jednak właściwie jak każde urządzenie AG mają zarówno zalety, jak i wady. Z pewnością nie ma powodów do obaw!


Wystarczy wiedzieć jak prawidłowo jej używać, a w oswojeniu się z indukcją pomoże nam garść praktycznych porad. Kuchnia indukcyjna działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, korzystając z tzw. Kuchenka mikrofalowa, mikrofalówka, potocznie mikrofala – urządzenie kuchenne służące do ogrzewania przedmiotów znajdujących się w jej wnętrzu poprzez poddanie ich działaniu mikrofal. Za wynalazcę kuchenki mikrofalowej uważa się Percy’ego Spencera. Wnętrze współczesnej kuchni indukcyjnej najeżone jest elektrycznymi obwodami i nie przypomina tradycyjnej płyty ceramicznej czy gazowej.


Efekt ogrzewania nie występuje na samej ceramicznej powierzchni szkła, lecz bezpośrednio w naczyniu szklanym. Polega ono na przetwarzaniu energii elektrycznej w energię cieplną pod wpływem pola magnetycznego. Nawet włączona płyta, bez przyłożonego garnka nie indukuje pola.


Zasadą działania kuchenki indukcyjnej jest właśnie indukowanie prądów wirowych w materiale magnetycznym, poprzez zjawisko histerezy magnetycznej dochodzi wtedy do jego rozgrzewania - analogicznie jak rdzenia w transformatorach.

Pod panelem znajduje się cewka indukcyjna, która wytwarza pole elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości. CYRUSnapisał: Przypuszczam, że to jest zła częstotliwość pracy. Pole to wytwarza się wtedy, gdy powierzchnia włączonej kuchenki lub płyty indukcyjnej zetknie się ze spodem odpowiedniego. Zamiast tradycyjnej kuchenki gazowej czy elektrycznej, wiele osób decyduje się właśnie na indukcję.


Taka kuchenka ma swoje zalety, ale wymaga zastosowania odpowiednich garnków indukcyjnych, by mogła poprawnie działać. Czym właściwie płyta indukcyjna podbiła serca ludzi i jakie garnki powinieneś do niej dobrać?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty