czwartek, 29 grudnia 2016

Palenie śmieci na działce

Prawo jest jedno i obowiązuje wszystkich. Liści,a tym bardziej śmieci palić nie wolno. Przecież zawsze jest na działkach duży kontener.


Może można tam zostawiać w workach skoszoną trawę, liście etc. Ognisko w ogrodzie jeszcze kilka lat temu było jesienią częstym widokiem. To czas porządków na działkach i wiele osób spalało w ogródkach liście.

Czy palenie liści w ogródku jest legalne? Czy wolno rozpalić ognisko na własnej posesji? Sprawdź, w jakich sytuacjach miniesz się z prawem. Jednak obecnie wszyscy jesteśmy objęci obowiązkiem segregowania śmieci, a gminy mają obowiązek selektywnego zbierania odpadów, co w praktyce oznacza, że samodzielnie liści i gałęzi na działkach spalać nie wolno.


Palenie gałęzi na działce. Strona główna Prawo w PZD. Czy i kiedy na terenie swojej działki mogę spalać obcięte gałęzie?


Zgodnie § 1regulaminu ROD stanowi, iż „dopuszcza się spalanie pochodzących z działki części roślin porażonych przez choroby i szkodniki, jeżeli to nie narusza odrębnych przepisów, a w szczególności przepisów prawa miejscowego.

Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogródku lub na działce, może zostać ukarana mandatem w wysokości do 5zł. Warto też wiedzieć, że niektóre gminy wprowadzają całkowity zakaz palenia ognisk na swoim terenie, co również powinno być zapisane w regulaminie utrzymania porządku i czystości. Jednak w świetle obecnych przepisów zarówno palenie liści, jak i gałęzi, są zabronione i grozi za to mandat.


Poznaj aktualne przepisy dotyczące spalania liści i zobacz jak prawidłowo pozbywać. A skoro okazuje się, że odpowiednie służby potrafią odmówić interwencji w sprawie sąsiada palącego śmieci na własnej posesji (por. komentarz do „Zakaz wypalania łąk, trawy, nieużytków”) to dziś czas na kilka zdań o tym, że palenie śmieci — nawet na własnym prywatnym podwórku lub we własnym piecu — też jest wykroczeniem. Jeśli rozpalając ognisko w ogrodzie lub na działce przestrzegamy powyższych przepisów, nie naruszamy prawa.


Jesteśmy też w zgodzie z przepisami pożarowymi oraz Kodeksu Wykroczeń. Palą śmieci w piecach bo mamy bardzo wysokie ceny gazu, opłaty stałe - które powinny być zakazane. Znam kilka osób które zrezygnowały z ogrzewania gazowego 8-lat temu, gdyż koszty tego paliwa były zbyt wysokie. Jak zgłosić podejrzenie spalania śmieci?


Krakowskiego Alarmu Smogowego Krakowski Alarm Smogowy przygotował poradnik, w którym tłumaczy, co można zrobić, kiedy ktoś spala odpady. Podczas palenia śmieci nie tylko wydziela się nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim trujące substancje. Spalanie odpadów jest więc bardzo szkodliwe, a także niezgodne z prawem. A na terenach, na których prowadzona jest selektywna zbiórka śmieci, w tym frakcji zielonych, na działce nie można palić również liści czy gałęzi.


W niektórych gminach obowiązuje też zakaz rozpalania ognisk na działkach prywatnych. W takich sytuacjach najlepiej powiadomić straż miejską. Każda działka rolna czy budowlana powinna być co najmniej raz w roku zaorana, przekopana lub wykoszona.


Być może ten ktoś chce mieć na tej działce las.

Pewnie nie wie, że starostwo może przekwalifikować taką działkę z budowlanej na leśną, a na działce leśnej domu się nie pobuduje, więc staje się bezwartościowa. Podczas wiosennych porządków regularnie pali śmieci na swojej posesji. Dym i smród uprzykrzają życie sąsiadom.


Sąd oceni czy dym z działki sąsiada przekracza „przeciętną miarę. To tylko pozorna oszczędność, szkodliwe substancje – jako, że stosunkowo ciężkie, szybko osiądą na terenie działki, na której stoi dom. Co ciekawe, wielu właścicielom spalanie odpadków w piecach nie przeszkadza w prowadzeniu domowych ogródków, z których zbierają potem „zdrową żywność. Czasami jest to pieczenie kiełbasek,ale czasami palenie suchych liści gałęzi i innych odpadów. Przez kilkanaście lat użytkowania działki nie widziałem nigdy żadnej interwencji.


Kontrolę w zakresie palenia śmieci może przeprowadzić wójt, burmistrz, prezydent miasta. Także straż gminna czy miejska. Jeżeli w wyniku kontroli zostanie potwierdzone palenie śmieci, strażnicy mogą nałożyć mandat do 5zł.


W przypadku odmowy przyjęcia mandatu strażnik kieruje sprawę o ukaranie do sądu rejonowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty