środa, 10 października 2018

Płyta indukcyjna zasada działania

Co to jest płyta indukcyjna i jak działa? Jaka jest zasada działania płyty indukcyjnej? Najprościej mówiąc, pole grzewcze płyty indukcyjnej pod swoją powierzchnią posiada specjalne cewki generujące szybkozmienne pole magnetyczne. Pole to reaguje z dnem naczyń przeznaczonych do używania właśnie na kuchenkach indukcyjnych. Pomimo ich rosnącej popularności, nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak działa płyta indukcyjna.


Wbrew pozorom, ich zasada działania jest bardzo prosta. Pod powierzchnią płyty znajdują się cewki wytwarzające szybkozmienne pole magnetyczne. Przemiana energii elektrycznej na cieplną zachodzi w dnie naczynia w wyniku indukowania prądów wirowych oraz nagrzewania.


Co to oznacza w praktyce? Kuchnia indukcyjna: zasady działania. Po położeniu metalowego (ferromagnetycznego) naczynia między nim a płytą wytwarzane jest silne pole magnetyczne. To powoduje powstawanie prądów wirowych w dnie naczynia, co doprowadza do jego nagrzania. Indukcja a płyta indukcyjna.


Aby zrozumieć działanie płyty indukcyjnej, w pierwszej kolejności trzeba poznać zasadę działania samej indukcji. Oznacza to, że posiadamy dwa różne aspekty w jednym zjawisku jakim. Z zasady działania urządzenie może gene-rować znaczne zakłócenia wysokiej częstotli-wości. Aby zagwarantować minimalny poziom zakłóceń, stosuje się rozbudowane urządzenie filtrujące.


Do działania płyta indukcyjna wymaga podłączenia elektryczności. Ze względu na duże, chwilowe pobory energii elektrycznej przyłącze elektryczne musi zostać dostosowane do wymagań płyty. Ważna jest odpowiednia instalacja domowa wraz z zabezpieczeniami. Po włączeniu płyty nie zobaczymy promiennika rozgrzewającego się pod szkłem, także strefa grzejna nie ulega nagrzewaniu.


Dopiero ustawienie odpowiedniego garnka na powierzchni płyty sprawia, że wytwarzane jest ciepło. Jak działa płyta indukcyjna, czyli krótka lekcja fizyki? Wnętrze współczesnej kuchni indukcyjnej najeżone jest elektrycznymi obwodami i nie przypomina tradycyjnej płyty ceramicznej czy gazowej.


Działanie płyty indukcyjnej opiera się na zjawisku indukcji, czyli wytwarzaniu pola elektromagnetycznego. Pod ceramiczną taflą kryją się płaskie cewki, które odpowiadają za generowania pola magnetycznego. Tylko naczynia indukcyjne, wykonane ze specjalnych metali, reagują na to pole. Zasada działanie płyty indukcyjnej polega na generowaniu przez wbudowaną cewkę pola magnetycznego, wytwarzającego prądy wirowe, które w naczyniu stojącym na kuchence zamieniane są na energię cieplną.


W wyniku tego nagrzewa się jedynie potrawa, garnek zaś w sposób wtórny - od gotującego się dania. Zasady działania pola indukcyjnego. Umieszczony na dnie garnka ferromagnetyczny materiał, wytwarza prądy wirowe, które nagrzewają pożywienie bezpośrednio przez przewodzenie ciepła przez dno naczynia. Nawet włączona płyta, bez przyłożonego garnka nie indukuje pola.


Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Przyjrzyjmy się więc dokładnie obu rodzajom. Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Przejdź do akapitów: Czym się różni płyta ceramiczna od indukcyjnej?


Kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną – opinie Czym się różni. Porównaj oferty i znajdź najlepsze ceny Poznaj wartościowe opinie przeczytaj recenzje innych użytkowników, sprawdź dane techniczne i wybierz najlepsze płyty indukcyjne do zabudowy dostępne na rynku w serwisie Skąpiec. Posiada ona wszystkie najważniejsze funkcje, jest wygodna w obsłudze, cicha i niezawodna, oraz zbiera świetne opinie od użytkowników – a przy tym jest przystępna cenowo.


Ich ceny spadły bardzo mocno wraz z pojawianiem się na rynku nowych modeli i obecnie nie są już tylko urządzeniem dla najbogatszych ludzi, ale może sobie na nie pozwolić niemal każdy. Płyty indukcyjne to coraz częściej spotykane wyposażenie kuchni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty